Chata na końcu świata - "Die Hütte am Ende der Welt"
             
Die Seite wird überarbeitet. Wir bitten um Geduld.

 

 

Piękna okolica, cisza, spokój

Największym atutem okolicy jest piękny morenowy krajobraz. Jest to obszar o bardzo małej gęstości zaludnienia, a dzięki temu jest to wymarzone miejsce dla ludzi spragnionych ciszy i spokoju. Można tu wypocząć aktywnie (rowery, nordic walking, biegówki itd.) lub po prostu zwyczajnie poleniuchować w pięknym otoczeniu. Dominuje tu stare budownictwo (często pamiętające czasy Prus Wschodnich) wkomponowane w krajobraz rolniczy i leśny.

Puszcza Romincka

to duży kompleks leśny przecięty granicą polsko-rosyjską. Po polskiej stronie znajduje się 1/3 puszczy - ok. 12,5 tys. ha. Teren jest silnie pofałdowany, poprzecinany dolinami rzeczek, dzięki temu las cechuje się dużą różnorodnością siedlisk. Dominują tu lasy borealne z dużą ilością świerka; na żyznych pagórkach i zboczachprzeważają grądy; równiny porastają świeże bory sosnowe i świerkowe; w zatorfionych dolinach strumieni występują łęgi. Występuje tu szereg ciekawych zbiorowisk bagiennych jak brzezina bagienna, świerczyna na torfie, czy torfowiska wysokie typu bałtyckiego. Wiele ciekawych elementów przyrody jest objętych ochroną w postaci rezerwatów. Chociaż średni wiek drzewostanów to zaledwie 50 lat, to zachowało się tu sporo fragmentów starodrzewów o prawdziwie puszczańskim charakterze.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej

polska część Puszczy Rominckiej wraz z okolicznymi terenami otwartymi jest objęta ochroną w postaci parku krajobrazowego. Z inicjatywy Parku powstało tutaj wiele ścieżek edukacyjnych i przyrodniczych, które można zwiedzać samodzielnie. W Żytkiejmach mieści się siedziba parku (czynna pon - pt; 7.30-15.30), gdzie można zwiedzić salę muzealną poświęconą przyrodzie puszczy. Można tu zasięgnąć informacji o szlakach turystycznych, ścieżkach dydaktycznych itp. Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej

Mosty w Stańczykach

Podwójne mosty nad niewielką rzeczką Błędzianką to ciekawa pozostałość po dawnej linii kolejowej Gołdap - Gąbin (obecnie Gusiew w Rosji), która miała ożywić gospodarczo kresy Prus Wschodnich. Do dziś zachowało się wiele nasypów, dworców, wiaduktów i mostów. Mosty w Stańczykach są najokazalsze (wys. 36,5 m, dł. 250 m) i cieszą się największą popularnością. Mosty zostaly zaprojektowane przez architektów włoskich, którzy nawiązali stylem do akweduktów rzymskich. Stąd mosty w Stańczykach bywają nazywane "akweduktami północy"

Trójstyk granic Polski, Litwy, Rosji

Kilka kilometrów na wschód od Żytkiejm znajduje się trójstyk trzech granic państwowych: Polski, Litwy i Rosji. W miejscu spotkania tych trzech granic stoi elegancki słup granitowy. Dzięki obecności Polski w UE granicę polsko-litewską można przekraczać w każdym miejscu, jednak należy pamiętać o posiadaniu przy sobie paszportów lub dowodów osobistych (również dzieci!). Natomiast jakiekolwiek przekraczanie granicy polsko-rosyjskiej lub litewsko-rosyjskiej jest zabronione (jest karalne).

Kąpieliska

W okolicy jest kilka jezior z ogólnodostępnymi plażami. Najbliżej Żytkiejm znajduje się cieszące się największą popularnością jezioro Tobellus Duży w okolicy Stańczyków (ok. 6 km - na zdjęciu), oraz jezioro Pobłędzie (ok. 6 km).
A gdy pogoda nie dopisze można wybrać się do aquaparku w Suwałkach lub Druskiennikach (na Litwie).

Cmentarze wojenne

W okolicy istnieją dwa ładnie utrzymane cmentarze wojenne z okresu pierwszej wojny światowej. Pierwszy w Żytkiejmach znajduje się 5 minut spacerkiem od Chaty! Natomiast drugi (na zdjęciu) w Dubeninkach przy szosie Żytkiejmy - Gołdap. Spoczywają na nich obok siebie żołnierze wrogich wojsk rosyjskich i niemieckich. W czasie I wojny światowej wspólny pochówek poległych żołnierzy był naturalną oznaką honoru żołnierskiego. Miłośnicy pamiątek historycznych znajdą w okolicy również wiele cywilnych cmentarzy ewangelickich sprzed II wojny światowej (jednak te są na ogół zniszczone i zaniedbane)

Kamienie Wilhelma

Puszcza Romincka była przez wieki obszarem łowieckim zarezerwowanym dla największych dygnitarzy pruskich i niemieckich. Po polowaniach cesarza niemieckiego i króla pruskiego Wilhelma II do dziś pozostało na terenie puszczy kilka głazów upamiętniających jego sukcesy łowieckie. Niektóre głazy są położone przy szlakach turystycznych, natomiast odszukanie innych może być wyzwaniem i przygodą!
Na terenie lasu można także spotkać kamienie upamiętniające inne postaci historyczne np. pruskich nadleśniczych, a nawet psa...

Piękna Góra

Leżąca pod Gołdapią Piękna Góra to przede wszystkim ośrodek sportów zimowych. Zimą atrakcją sąstoki narciarskie, wyciągi, tor saneczkarski, park snowboardowy. Trasy są oświetlone, utrzymywane ratrakiem, a w razie potrzeby sztucznie naśnieżane. Na miejscu można skorzystać z wypożyczalni sprzętu. Latem czynny jest wyciąg krzesełkowy. Ze szczytu rozciąga się panorama na okolicę, w tym na Gołdap. Przy dobrej widoczności widać Obwód Kaliningradzki. U podnóża Pięknej Góry znajduje się zajazd.

Imprezy cykliczne

Najwięcej imprez cyklicznych odbywa się latem. Jest to m.in. "Kartaczewo" lub konkurs krzyku w Gołdapi. Co roku w Turtulu, siedzibie Suwalskiego Parku Krajobrazowego organizowana jest tradycyjna noc świętojańska z obrządkami, pieśniami i oczywiście puszczaniem wianków. A Suwałki w jeden letni weekend goszczą największe sławy bluesa w ramach Suwałki Blues Festiwal. W wielu miejscowościach, w tym w Żytkiejmach, odbywają się latem liczne festyny.
Zimą w lesie Kumiecie (Gołdap) odbywają się zawody narciarstwa biegowego "Bieg Jaćwingów". Trasa jest utrzymywana przez całą zimę i można z niej swobodnie korzystać.

Suwalski Park Krajobrazowy

Najstarszy i chyba najbardziej znany park krajobrazowy w Polsce. Największym walorem parku jest polodowcowa rzeźba terenu z licznymi jeziorami. Dominują tu otwarte przestrzenie, dzięki czemu piękno krajobrazu jest bardziej wyeksponowane niż w zalesionych okolicach Puszczy Rominckiej. Do największych atrakcji parku należy zaliczyć najgłębsze w Polsce jezioro Hańcza, głazowiska (np. Bachanowo), wiszącą dolinę itp. Na terenie parku jest wiele ścieżek edukacyjnych i tras turystycznych. Siedziba parku znajduje się w Turtulu, można tam nabyć mapy, foldery, publikacje popularno naukowe oraz materiały promocyjne parku. Suwalski Park Krajobrazowy

... i wiele innych ...

poza typowymi atrakcjami turystycznymi,z których słynie okolica, czas można spędzać na spacerach, rowerach latem, biegówkach zimą, grzybobraniu jesienią, wędkowaniu niemal przez cały rok. Można pojeździć konno (wieś Bludzie), istnieje też możliwość zorganizowania przejazdu bryczką lub saniami... A także można skorzystać z ofert wycieczek specjalistycznych (np. wycieczki przyrodnicze po puszczy organizuje firma Woodpecker)
 
IT
Informacja turystyczna
 
  • Centrum Promocji Regionu Gołdap; pl. Zwycięstwa 16; Gołdap - można tu również nabyć mapy i publikacje poświęcone okolicom
  • Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej, Żytkiejmy
  • Suwalski Park Krajobrazowy, Turtul

 

 

powered by prot Hosting